Успешно реализован пројекат
„Ефикасно управљање локалном јавном имовином“
Задовољство нам је да вас информишемо да је пројекат „Ефикасно управљање локалном јавном имовином“, који су партнерски спроводили Општина Топола и партнери на пројекту: Општина Рековац, Општина Лапово и Развојни бизнис центар Крагујевац успешно завршен и да су постигнути значајни резултати по локални економски развој три поменуте територије
Пројекат се спроводио у оквиру програма Exchange 5, који финансира Европска унија из средстава ИПА 2014, а спроводе Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) и Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава ЕУ у Министарству финансија (МФИН), док је СКГО имплементациони партнер.
Апликант: Општина Топола
Ко-апликанти: Општина Рековац, Општина Лапово, Развојни бизнис центар Крагујевац
Територија: Топола, Рековац и Лапово
Укупан буџет пројекта: 206,201.63 еур
Износ гранта Европске уније: 164,968.50 еур (80% укупне вредности пројекта)
Преосталих 20% укупне вредности пројекта представља локално учешће Општина Топола, Рековац и Лапово.
Трајање пројекта: 24 месеци
Циљ пројекта је допринети већој ефикасности, делотворности и транспарентности јавне администрације и учини је ближом пословној заједници и грађанима, кроз унапређење управљања локалном јавном имовином у Општинама: Топола, Рековац и Лапово. Унапређено управање имовином на локалном нивоу даље ће позитивно утицати на укупан бржи локални друштвено-економски развој ових општина.
Сврха пројекта је унапређење управљања локалном јавном имовином локалних самоуправа. Захваљујући пројекту, обезбеђена је већа ефикасност, делотворност, транспарентност и доступност јавне аминистрације пословној заједници и грађанима у Општинама: Топола, Рековац, и Лапово. Пројекат доприноси бржем друштвено – економком развоју и просперитету локалних заједница.
Општине Топола и Рековац су значајно унапредиле успоствљен систем за управљање локалном јавном имовином. Општина Лапово је по први пут увела систем за управљање локалном јавном имовином. У Тополи и Рековцу су унапређене, а у Лапову успостављене организационе и административне структуре и интерне процедуре за управљање имовином, такође су развијени информационо – комуникациони капацитети и успостављена, односно унапређена финансијска евиденција јавне имовине. Коначно, други важан исход пројекта јесте да је локална јавна имовина, пописана, евидентирана и уписана као јавна својина локалних самоуправа.
Остварени резултати:
- Постојеће процедуре и правни акти су значајно унапређени, а такође су развијени и усвојени додатни документи и акти, који омогућавају и олакшавају рад локалних администрација на пољу управљања имовином.
- Реализован је програм изградњи стручних капацитета за управљање имовином у оквиру кога је обучено 20 општинских и службеника локалних јавних предузећа.
- Обезбеђена и инсталирана савремена ИТ опрема у свакој општини, као и софтвер за ефикасно управљање имовином.
- Израђена и грађанима дистрибуирана брошура, која објашњава шта је ГИС и чему он служи, чиме је повећана информисаност грађана о овом важном алату.
- Прикупљени су релевантни подаци о јавној имовини која је предмет промене права коришћења у право својине локалних самоуправа, потврђени, анализирани и унети у одговарајуће базе података. Прикупљени су описни подаци, који укључују стање и намену непокретности, као и техничка и правна документација 5610 непокретности и 259 км комуналне подземне инфраструктуре (подземни водови) подаци прикупљени, обрађени у унети у базе података.
- Поднети су формулари за упис имовине у базу Републичке дирекције за имовину за 9700 непокретности.
- за 3529 непокретности и 259 км подземне инфраструктуре је утврђено корисништво, намена као и актуелно стање, те су инициране промене како би се евидентирало право стање Републичком катастру непокретности.
- Спроведена су геодетска снимања за 10 надземних објеката и 255км подземне инфраструктуре, припремљена је техничка документација за 25 надземних објеката и 259 км подземне инфраструктуре и покренут је или спроведен поступак озакоњења и упис јавне својине локалних самоуправа за поменуте непокретности.
- Извршена је процена вредности за 1578 надземних објеката и 14 подземних објеката (који обухватају 259 км подземне инфраструктуре).
Пројекат је омогућио значајне користи за локалне актере:
Јединице локалне самоуправе и Јавна комунална предузећа
Запослени у јединицама локалне самоуправе и локалним јавним предузећима су значајно унапредили своја знање и вештине у области управљања локалном јавном имовином. Захваљући знањима и вештинама стеченим кроз програме обуке и консултације са стручњацима за управљање имовином, запослени у ЈЛС и ЈКП су оспособљени да ефикасно користе нове методе које ће значајно унапредити перформансе локалне администрације. Запослени су упознати са комплетним правним оквиром који се тиче управљања имовином, спремни да користе нову информационо – комунукациону технологију и софтер, као и да развију и примене нове методе и процедуре у вези са проценом вредности непокретнисти, пописом и регистрацијом локалне јавне имовине.
Унапређена информационо – комуникациона инфраструктура и техничка структура за ефикасно управљање имовином значајно олакшава прикупљање, обраду и управљање подацина о непокретностима у локалној јавној својини. Аутоцад Мап софтвер омогућава урбаним планерима једноставан и лак рад са просторним подацима. ГИС омогућава повезивање описних и просторних података, као и њихово онлине приказивање.
Прецизан и комлетан попис локлане јавне имовине омогућава доношење одлука у вези са инвестицијама, одржвањем или коришћењем локалне јавне имовине засновано на поузданим подацима.
Захваљујући прикупљању, анализи и потврђивању података о локалној јавној својини, ЈЛС напокон имају поуздане и прецизне податке о тренутном стању, намени, коришћењу и вредности локалне јавне имовине. Све наведене информације служе као основ за доношење одлука о оптималној употреби, сврси, инвестицијама и одржавању.
Друга сврха пописа локалне јавне имовине и управљања базама подака је да омогући утврђивање и преглед недостајућих података и документације за конкретне непокретности у локалној јавној својини, као и које активности је потребно спровести да би се уписало право јавне својине ЈЛС што има за резултат повећану ефикасност и краћи период за упис права јавне својине ЈЛС.
Кроз попис су идентификоване непокретности које је потребно озаконити. Прикупљање недостајућих просторних података је спроводено кроз геодетска снимања, као и припрему недостајуће пројектне и техничке документације. Сви законом предвиђени кораци су спроведени и идентификоване непокретности су озакоњене.
Кроз пројекат је извршена процена вредности локалне јавне имовине примењујући претходно развијене и усвојене процедуре. ЈЛС су успоставиле поуздану и прецизну евиденцију вредности локалне јавне имовине те приказују реалне књиговодствене вредности у билансима стања, што значајно повећава финансијски капацитет ЈЛС.
Грађани
Грађани у Тополи, Лапову и Рековцу имају значајне користи од унапређења квалитета и ефиканости услуга локалне администрације. Индиректно ће добити нове могућности за запослење и бољи животни стандард у годинама које долазе. Грађани кроз ГИС онлине апликацију добијају директан приступ значајним подацима везаним за непокретности у локалној јавној својини. Припремљена и објављена брошура о употреби ГИС онлине апликације едукује грађане како да користе ГИС за своје потребе.
Јединице локалних самоуправа су спровођењем пројекта добили алат којим ће моћи новац грађана усмерити на најбољи могући начин. Инвестиције у подземну инфраструктуру, које подразумевају најпре реконструкцију старих и дотрајалих водоводних линија, ће се јасно дефинисати по приоритетима на основу добијених података. На тај начин, кроз уложену инвестицију ефекат уштеде губитака (тренутни губици су око 50% произведене воде) на водоводној мрежи ће бити највећи. Такође, на основу добијених података о надземним јавним објектима, ће се израђивати програми реконтрукције/обнове објеката по приоритетима чиме ће се дефинисати правци развоја општине на вишегодишњем нивоу.
Инвеститори и бизнис сектор
Инвеститори и пословни сектор захваљујуćи ГИС-у имају транспарентне и поуздане информације о расположивој имовини и земљишту. Они такође имају користи од лакше и брже куповине или закупа имовине.
Потенцијални инвеститори и пословна заједница имају користи од бољег информационог система и једноставнијих процедура и краćег времена за обраду захтева у вези са коришćењем имовине; развијена је транспарентна интернет презентација доступних потенцијалних локација за инвестирање и њихових цена захваљујуćи ГИС онлине апликацији.
Свака потенцијална локација за инвестирање, добија своју „личну карту“ у којој су налазе сви потребни подаци који ће допринети бољој и јаснијој слици, чиме ће се потенцијалним инвеститорима олакшати донешење праве одлуке.